Послуги:

Надаємо кожному клієнту по одній безкоштовній консультації на тему податків.

Доплати додаткових страхових внесків до Пенсійного фонду України для приватних підприємців на єдиному та фіксованому податку

Верховна Рада України ухвалила Закон України 8 липня 2010 року № 2461-VI «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у якому передбачила збільшення пенсійних відрахувань для приватних підприємців на єдиному та фіксованому податку. Таким чином з липня 2010 року підприємцям доведеться додатково відраховувати щомісяця у Пенсійний фонд додаткові внески. Як зазначено в прийнятому Законі тепер сума сума страхового внеску для підприємців повинна бути визначена «….з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, та повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску за кожну особу та не більше розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески».

Що це значить?

Згідно статті 5 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначаються: … порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Тому минулорічні Постанова Кабінету Міністрів № 366 від 14.04.2009 року та № 505 від 21 травня 2009 року, якими було покладено обов’язок на приватних підприємців, що обрали спрощену систему оподаткування, платити додаткові страхові внески до Пенсійного фонду України у розмірі не менше мінімального розміру не відповідали законодавчим вимогам (що було підтверджено в судовому порядку), адже тільки Верховна Рада України може приймати такі рішення.

Отже, в цьому році влада пішла правильним нормативним шляхом, прийнявши відповідні зміни до Закону, а тому скасувати ці зміни можливо лише визначивши їх не конституційними у Конституційному Суді України (а ініціативу на це мають обмежене коло суб’єктів), що досить проблематично.

Тепер приватним підприємцям доведеться платити ці додаткові внески.

Як вирахувати розмір додаткових пенсійних відрахувань для приватних підприємців?

Візьмемо найпоширенішу ситуацію – підприємець на єдиному податку платить єдиний податок у розмiрi 200 гривень.

По-перше, запам’ятаймо, незалежно від розміру ставки єдиного податку (вiд 20 до 200 гривень) до Пенсiйного фонду вiдраховується 42% (Платниками фіксованого податку сплачується до Пенсійного фонду лише 10% від суми фіксованого податку). Тобто, якщо єдиний податок становить 200 гривень, то пенсiйний збiр – 84 гривнi.

По друге, враховуючи те, що відповідно до Закону України 8 липня 2010 року № 2461-VI «Про внесення змін до законів України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внески на загальнообов’язкове державне пенсiйне страхування треба сплачувати в розмiрi не меншому вiд мiнiмального розмiру страхового внеску за кожну особу та не перевищувати розмiру, обчисленого вiд максимальної величини фактичних витрат на оплату працi найманих працiвникiв. Як визначається цей мiнiмальний розмiр?

Розмір повного внеску дорівнює 33,2% мiнiмальної зарплати. Якщо мінімальна заробітна плата за період з 01.07.2010 року до 30.09.2010 року складає 888 грн., то мінімальний страховий внесок дорівнює 888*33,2% = 294,82 грн (але це лише на 3 місяці, потім розмір міні малки росте і страховий внесок теж росте).

По-третє, для визначення остаточного розміру доплати підприємець - платник єдиного податку повинен від розміру повного внеску мінімальної зарплати відняти розмір його відрахування з єдиного податку – визначена цифра і буде розмір необхідної доплати. Таким чином, підприємець, що сплачує 200 грн. єдиного, тепер повинен доплачувати до Пенсійного фонду щомісячно 210,82 грн. (294,82 грн. – 84 грн.).

З 1 січня 2011 року зі вступом в силу податкового кодексу з суми єдиного податку не будуть відраховуватись внески у пенсійний фонд.

Встановлено, що з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу XIV Податкового кодексу України в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва Указ Президента України від 3 липня 1998 року N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (з наступними змінами) та абзаци шостий - двадцять восьмий пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" застосовуються з урахуванням таких особливостей:

єдиний податок або фіксований податок сплачується на рахунок відповідного бюджету в розмірі частини єдиного податку або фіксованого податку, що підлягають перерахуванню до цих бюджетів відповідно до норм Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (з наступними змінами) та Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., N 30 - 31, ст. 195) (крім єдиного податку, який сплачується у січні 2011 року за останній звітний (податковий) період 2010 року). При цьому розподіл коштів єдиного податку або фіксованого податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або до Пенсійного фонду України Державним казначейством України не здійснюється;

Таким чином платники єдиного податку до бюджету повинні будуть фактично сплачувати лише 43% від встановленого єдиного податку, решту - 57% єдиного податку сплачується у пенсійний фонд як частина єдиного соціального внеску. Єдиний соціальни внесок для фізичних осіб підприємців становить 34,7% від мінімальної заробітної плати. Крім того ці два платежі розділені у часі: єдиний податок платиться до 20 чисна місяця, що передує звітному, а єдиний соціальний внесок - до 20 числа місяця після звітного періоду. Якщо єдиний податок становить 200 грн, а мінімальна зарплата становить 941 грн., то до бюджету слід заплатити 86 грн., а в пенсійний фонд 326,53 грн., що разом становить 412,53грн.



Тел: (096)135 0 292
(032) 227 87 62, м. Львів,
вул. Фурманська, 5, оф.14, (біля Оперного театру)
email: office@caesar.in.ua

Український рейтинг TOP.TOPUA.NET